PROCEDURY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ OD DNIA 21 WRZEŚNIA 2021 ROKU  :

1.      Biblioteka szkolna będzie otwarta na potrzeby czytelników codziennie od godziny 7.30. do godziny 16.30.

2.      W określonych sytuacjach istnieje możliwość wypożyczenia kompletu lektur, za pośrednictwem nauczyciela przedmiotu lub wychowawcy po zgłoszeniu zamówienia minimum 1 dzień wcześniej. Termin przeczytania lektury będzie ściśle określony ze względu na wymaganą kwarantannę książek      i konieczność wypożyczenia ich innym klasom.

3.      Przy wejściu do biblioteki znajduje się stanowisko do oddawania i wypożyczania książek, przy którym może przebywać tylko  1 osoba.

4.      Pracownicy biblioteki pilnują, aby uczniowie nie gromadzili się  w oczekiwaniu na pożyczenie książek, tylko czekali na korytarzu szkolnym na wyznaczonych miejscach, zachowując bezpieczną odległość minimum 1,5 metra.

5.      Książki podaje nauczyciel bibliotekarz (brak jest możliwości wolnego dostępu do księgozbioru).

6.      Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek i materiałów edukacyjnych. Składowane książki oznaczane są datą, kiedy zostały przyjęte. Książki pozostają w kwarantannie 48  godzin.

7.  W związku z wprowadzonymi ograniczeniami biblioteka szkolna zwiększa liczbę jednorazowo wypożyczonych książek do 4.

8.      W okresie zagrożenia pandemią uczniowie i nauczyciele nie mogą wchodzić do pomieszczenia biblioteki. W związku
z tym   w bibliotece szkolnej  nie ma możliwości korzystania z czytelni.

9.      Pozostałe zadania biblioteki nie ulegają zmianie.

PROCEDURY DLA NAUCZYCIELA – BIBLIOTEKARZA:

1. Pracownicy biblioteki przed rozpoczęciem pracy zobowiązani           są  do  dezynfekcji rąk.

2. Pracownicy  biblioteki  wietrzą  pomieszczenia  biblioteki                   w  zależności   od  potrzeb.

3. Pracownicy biblioteki w przypadku stwierdzenia objawów  chorobowych   u  ucznia wskazujących na infekcję dróg  oddechowych, zobowiązany jest postępować zgodnie  z Procedurą postępowania na wypadek podejrzenia   zakażeniem       COVID – 19.

4. Po przyjęciu książek od użytkowników nauczyciel     bibliotekarz  każdorazowo dezynfekuje blat , na którym        leżały książki. Książki zwracane do biblioteki nie podlegają   jakiejkolwiek dezynfekcji, a jedynie kwarantannie.

Zachęcamy czytelników do korzystania z dostępnych zasobów on-line: bezpłatnej wypożyczalni cyfrowej Academika, bezpłatnej biblioteki     cyfrowej POLONA i innych bibliotek cyfrowych.

Podajemy przydatne adresy :

- https://academica.edu.pl/ - Biblioteka internetowa

- www.polona.pl - Cyfrowa biblioteka narodowa

- www.wolnelektury.pl - Biblioteka internetowa

- www.wolnipisarze-wolnepisarki.pl - Strona wspierająca projekt Wolne        Lektury

- www.sxc.hu - Serwis fotograficzny m. in. Bezpłatne zdjęcia

- www.muzykotekaszkolna.pl - Baza utworów audio