Get Adobe Flash player

Symbole narodowe

Sport

Pedagog

Plan lekcji

Po lekcjach

Znajomość hymnu jest rękojmią poczucia przynależności do określonego narodu. Wybór pieśni spośród kilkunastu pretendujących do rangi hymnu, czyni z tej jednej jedynej syntezę narodowości.

Pierwszym, najstarszym hymnem polskim była pieśń staropolska „Bogurodzica”, która wzrosła do tej rangi w pierwszej połowie XV wieku.

W dobie oświecenia, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, pragnąc świeckiego hymnu państwowego, zdecydował uczynić hymnem utwór Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości Ojczyzny”. Pieśń ta, mimo głębokiego przesłania, nie zdołała porwać szerokiego ogółu społeczeństwa polskiego.

W 1797 roku, we włoski mieście Reggio, powstała „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, dziś bardziej znana pod tytułem „Mazurek Dąbrowskiego”. Pieśń ta od razu stała się symbolem jedności narodowej, a jej treść okazała się niezniszczalna i ponadczasowa. Tępiona i prześladowana przez zaborców, z coraz większym entuzjazmem śpiewana była przez Polaków.

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości „mazurek Dąbrowskiego” stał się hymnem odzyskanego państwa polskiego, co zostało oficjalnie zatwierdzone Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 1926 roku.

Patron szkoły

Sukcesy

Promocja zdrowia

Kalendarz roku

Podręczniki

Panel logowania

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś8
mod_vvisit_counterWczoraj87
mod_vvisit_counterTen tydzień95
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień841
mod_vvisit_counterTen miesiąc2231
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc3190
mod_vvisit_counterRazem775860

Online (ostatnie 20 min.): 1
Twój IP: 54.209.202.123
,
Data: 21 Sty 2019