Get Adobe Flash player

Symbole narodowe

Sport

Pedagog

Plan lekcji

Po lekcjach

Wiadomo również, że już pierwszy oficjalny wizerunek godła Polski zawierał te barwy – wg. wierzeń pradawnych Słowian biel orła symbolizowała czystość i nieskazitelność moralną, zaś czerwień tarczy ogień, odwagę i waleczność.

Od 1295 roku chorągiew królewska towarzyszyła wszystkim ważniejszym wydarzeniom politycznym. Podczas bitem chorągwie chronione były przez doborowych wojowników. Ochrona sztandaru stanowiła podstawowy obowiązek każdego rycerza. Tak było m. in. Podczas bitwy pod Grunwaldem, w czasie wielkich walk XVI i XVII-wiecznych czy w Powstaniu Kościuszkowskim, broniącym Ojczyzny przed ostatecznym upadkiem.

Po raz pierwszy w historii Sejm oficjalnie zajął się sprawą ustalenia „barw narodowych” w czasie Powstania Listopadowego. Uchwałą z dnia 7 lutego 1831 roku uchwalił tradycyjną biało-czerwoną barwę narodową. Była to pierwsza sejmowa ustawa w sprawie barw narodowych.

Odtąd biel i czerwień jeszcze mocniej wplecione zostały w historię państwa i narodu polskiego oraz życie wszystkich Polaków, stając się wartością ogólnonarodową.

Patron szkoły

Sukcesy

Promocja zdrowia

Kalendarz roku

Podręczniki

Panel logowania

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś74
mod_vvisit_counterWczoraj170
mod_vvisit_counterTen tydzień364
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień1083
mod_vvisit_counterTen miesiąc2240
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc5552
mod_vvisit_counterRazem763261

Online (ostatnie 20 min.): 4
Twój IP: 54.158.208.189
,
Data: 16 Paź 2018