Get Adobe Flash player

Symbole narodowe

Sport

Pedagog

Plan lekcji

Po lekcjach

Wiadomo również, że już pierwszy oficjalny wizerunek godła Polski zawierał te barwy – wg. wierzeń pradawnych Słowian biel orła symbolizowała czystość i nieskazitelność moralną, zaś czerwień tarczy ogień, odwagę i waleczność.

Od 1295 roku chorągiew królewska towarzyszyła wszystkim ważniejszym wydarzeniom politycznym. Podczas bitem chorągwie chronione były przez doborowych wojowników. Ochrona sztandaru stanowiła podstawowy obowiązek każdego rycerza. Tak było m. in. Podczas bitwy pod Grunwaldem, w czasie wielkich walk XVI i XVII-wiecznych czy w Powstaniu Kościuszkowskim, broniącym Ojczyzny przed ostatecznym upadkiem.

Po raz pierwszy w historii Sejm oficjalnie zajął się sprawą ustalenia „barw narodowych” w czasie Powstania Listopadowego. Uchwałą z dnia 7 lutego 1831 roku uchwalił tradycyjną biało-czerwoną barwę narodową. Była to pierwsza sejmowa ustawa w sprawie barw narodowych.

Odtąd biel i czerwień jeszcze mocniej wplecione zostały w historię państwa i narodu polskiego oraz życie wszystkich Polaków, stając się wartością ogólnonarodową.

Patron szkoły

Sukcesy

Promocja zdrowia

Kalendarz roku

Podręczniki

Panel logowania

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś16
mod_vvisit_counterWczoraj87
mod_vvisit_counterTen tydzień103
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień841
mod_vvisit_counterTen miesiąc2239
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc3190
mod_vvisit_counterRazem775868

Online (ostatnie 20 min.): 7
Twój IP: 54.209.202.123
,
Data: 21 Sty 2019