Get Adobe Flash player

Symbole narodowe

Sport

Pedagog

Plan lekcji

Po lekcjach

Wizerunek ten na stałe wrósł w świadomość narodową Polaków jako symbol siły, męstwa, władzy i majestatu Rzeczypospolitej. Jako symbol jedności narodowej był żywym przejawem rosnącej świadomości narodowej, dowodem ożywania uczuć patriotycznych. Jako symbol państwa i narodu towarzyszył wojskom królewskim w walce z najeźdźcami, był przedmiotem dumy i uwielbienia. Górując nad bitewnym polem dodawał otuchy i siły.  Potężny, biały ptak symbolizował odwagę, królewskość, bohaterstwo oraz czystość dążeń narodu i państwa.

Biel orła polskiego oznaczała dobro, czerwień tarczy – dojrzałość.

Od 1295 roku znak Orła Białego na czerwonym tle stał się oficjalnym godłem herbowym Państwa Polskiego. Wizerunek ten na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniał kształt i znaczenie. Przykładowe, znane wizerunki Orła Białego:

Historia naszego orła jest historią naszej ojczyzny. Od biorących swój początek w legendzie o Lechu, poprzez historycznie udokumentowane orły patronujące Piastom w dziele jednoczenia państwa i prowadzące do boju królewskie orły Jagiellonów do tych, które towarzyszyły walczącym Polakom na bolach bitewnych całego świata.

Patron szkoły

Sukcesy

Promocja zdrowia

Kalendarz roku

Podręczniki

Panel logowania

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś75
mod_vvisit_counterWczoraj170
mod_vvisit_counterTen tydzień365
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień1083
mod_vvisit_counterTen miesiąc2241
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc5552
mod_vvisit_counterRazem763262

Online (ostatnie 20 min.): 5
Twój IP: 54.158.208.189
,
Data: 16 Paź 2018