Get Adobe Flash player

Symbole narodowe

Sport

Pedagog

Plan lekcji

Po lekcjach

Wizerunek ten na stałe wrósł w świadomość narodową Polaków jako symbol siły, męstwa, władzy i majestatu Rzeczypospolitej. Jako symbol jedności narodowej był żywym przejawem rosnącej świadomości narodowej, dowodem ożywania uczuć patriotycznych. Jako symbol państwa i narodu towarzyszył wojskom królewskim w walce z najeźdźcami, był przedmiotem dumy i uwielbienia. Górując nad bitewnym polem dodawał otuchy i siły.  Potężny, biały ptak symbolizował odwagę, królewskość, bohaterstwo oraz czystość dążeń narodu i państwa.

Biel orła polskiego oznaczała dobro, czerwień tarczy – dojrzałość.

Od 1295 roku znak Orła Białego na czerwonym tle stał się oficjalnym godłem herbowym Państwa Polskiego. Wizerunek ten na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniał kształt i znaczenie. Przykładowe, znane wizerunki Orła Białego:

Historia naszego orła jest historią naszej ojczyzny. Od biorących swój początek w legendzie o Lechu, poprzez historycznie udokumentowane orły patronujące Piastom w dziele jednoczenia państwa i prowadzące do boju królewskie orły Jagiellonów do tych, które towarzyszyły walczącym Polakom na bolach bitewnych całego świata.

Patron szkoły

Sukcesy

Promocja zdrowia

Kalendarz roku

Podręczniki

Panel logowania

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś16
mod_vvisit_counterWczoraj87
mod_vvisit_counterTen tydzień103
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień841
mod_vvisit_counterTen miesiąc2239
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc3190
mod_vvisit_counterRazem775868

Online (ostatnie 20 min.): 7
Twój IP: 54.209.202.123
,
Data: 21 Sty 2019